Give Cycling a Push

Implementation Factsheet

SKATINIMAS/ INFORMACIJA

DTextBox 10VIRAČIŲ ŽEMĖLAPIAI

Apžvalga

Dviračių žemėlapiai yra būtinybė, siekiant populiarinti dviračių transportą. Toks žemėlapis tai daugiau nei tik paprastas dviračių kelių sužymėjimas, jis rekomenduoja tam tikrus maršrutus, informuoja apie kelių kokybę, eismo intensyvumą, skelbia kur galima patogiai parkuoti dviračius.

Įvadas ir tikslai

Apibrėžimas

Dviračių žemėlapis vaizduoja vietinius dviračių takus. Jis taip pat pataria kurį maršrutą geriau pasirinkti, kokia kelių kokybė, kur eismas intensyvus, o kur nelabai, pataria kur pasistatyti dviračius. Aukštos kokybės žemėlapiuose galima rasti informacijos ir apie saugų naudojimąsi dviračiais ir panašiai.

Funkcija/Tikslai

Dviračių žemėlapis yra geriausias būdas reklamuoti dviračių transportą ir suteikti reikiamą informaciją apie dviračių transporto infrastruktūrą, o tuo pačiu išreikšti miesto pasiryžimą skatinti dviračių transportą. Visos dviratininkų grupės (pradedantieji, pažengusieji, poilsiautojai, turistai) gauna naudos iš gerai parengto žemėlapio. Žemėlapiai informuoja kaip pasirinkti saugų maršrutą iki tam tikro taško, kaip nuvykti į kokią nors vietą greitai.

Pritaikymo galimybės

Dviračių žemėlapiai naudingi visiems miestams, nesvarbu kiek dviratininkų juose yra.

Tikslinė auditorija

Tikslinė auditorija – vietiniai dviratininkai ir potencialūs dviratininkai. Nors dviračių žemėlapis bus naudingas ir turistams bei miesto svečiams, tačiau jis turėtų būti labiausiai orientuotas į to miesto gyventojus. Žemėlapio tikslas turėtų būti padėti tiems žmonėms, kurie gyvena toje teritorijoje, kad jie galėtų pasiekti tam tikrus taškus dviračiais, vietoj to, kad vyktų automobiliu.

Įgyvendinimas

Partneriai

Jei finansuojant žemėlapių rengimą, susiduriama su lėšų trūkumu, tuomet padėti gali rėmėjai. Dviračių gamintojų arba pardavėjų parama gali būti keičiama į jų reklamą žemėlapyje.

Vienas pagrindinių partnerių turėtų būti miesto viešo transporto operatorius, kadangi dviračiai ir viešas transportas yra natūralūs partneriai. Žemėlapyje gali būti informacija apie tai, į kokias viešo transporto priemones galima įsikelti dviračius, kokiose stotyse galima parkuoti dviračius.

Vietinės dviratininkų organizacijos labai vertingos kuriant žemėlapį, kadangi gali padėti sudaryti geriausius maršrutus, bei suteikti įvairių naudingų patarimų dviratininkams.

Įprastinių miesto žemėlapių gamintojai gali būti skatinami įtraukti dviračių kelius į savo spausdinamus žemėlapius.

Dviračių kelių identifikavimas

Prieš kuriant pirmąjį dviračių takų žemėlapį, nebūtina turėti jau išvystytą dviračių takų tinklą. Dviračių keliai pažymėti žemėlapyje, nebūtinai turi būti dviračių takai. Tai gali būti gatvės, kuriose mažai transporto arba kiti, saugūs dviratininkams, maršrutai.

Surinkti reikiamą informaciją tokiam žemėlapiui nėra lengva, tačiau padėti gali žmonės, kurie jau važinėjasi dviračiais mieste kiekvieną dieną. Jie gali pateikti labai naudingų pastabų ir pasiūlymų, ir dažniausiai, jie padeda labai geranoriškai.

Pavyzdžiui, 2007 metais Bostone (JAV), buvo sukurtas pirmas dviračių žemėlapis. Tuo metu mieste nebuvo nei vieno oficialaus dviračių tako, tačiau žemėlapis sudarytas atsižvelgiant į dviratininkų rekomendacijas. Dviračių transporto vystymo programos direktorius internete paskelbė daug dviračių maršrutų ir paprašė žmonių sužymėti kokiais jie važinėja dažniausiai, bei patekti savo pastabas ir pasiūlymus. Nepaisant to, kad tuo metu Bostone dviračiais naudojosi maždaug 1 % miesto gyventojų, organizatoriai sulaukė 500 pasiūlymų dėl dviračių kelių ir tie duomenys tapo pagrindu, rengiant dviračių žemėlapį. Daugiau informacijos galima gauti susisiekus su Nicole Freedman adresu Nicole.Freedman.bra@CityofBoston.gov.

Žemėlapio turinys

Dviračių žemėlapyje turėtų būti ši informacija:

Žemėlapio tikslas turėtų būti ne tik pateikti dviračių kelių tinklą, bet ir suteikti papildomą informaciją. Informacija, kuri turėtų būti dviračių žemėlapiuose:

Dizaino galimybės

Tikėtina, kad kuo daugiau dviratininkų yra mieste, tuo bus daugiau tikimasi iš žemėlapio dizaino, turinio, paruošimo, formato, spausdinimo kokybės, platinimo ir pateiktos informacijos.Mastelis: Įskaitomumas yra labai svarbus žemėlapiui. Todėl svarbu pasirinkti tinkamą mastelį, kontrastą ir spalvas (priklausomai nuo miesto dydžio, dažniausiai tokie žemėlapiai turi 1:15000, 1:25000 mastelį; regioniniai žemėlapiai dažniausiai turi mastelį tarp 1:25000 ir 1:150000). Dviračių žemėlapis visada turi turėti legendą.

Naudojimasis: dviračių žemėlapis turėtų būti oficialus savivaldybės miesto planavimo skyriaus leidinys. Žemėlapio formatas turėtų būti patogus naudoti kelionėje. Popierius turėtų būti aukštos kokybės, atsparus lankstymams, vėjui ir lietui.

Spausdinimas: rekomenduojame keturių spalvų spausdinimą.

Atnaujinimas: dviračių žemėlapis turėtų būti reguliariai (geriausiai kas metus) atnaujinamas.

Kišeninis variantas: mažesnio dydžio, sulankstomas žemėlapis su pagrindine informacija galėtų papildyti pagrindinį žemėlapį arba netgi, trūkstant lėšų, atstoti pagrindinį žemėlapį.

Kaina: tai priklauso nuo popieriaus kokybės, spausdinimo kokybės, dydžio, kopijų skaičiaus. Finansinė parama, gauta už reklamą žemėlapyje, gali padengti dalį ar visas išlaidas.

Platinimas

Tose vietovėse, kur mažai dviratininkų, žemėlapio platinimas yra labai svarbu. Turi būti dedamos visos pastangos, kad žemėlapis būtų lengvai prieinamas visiems.

Platinimo planas turi būti smulkiai apsvarstytas ir nuspręsta ar žemėlapiai bus pardavinėjami, ar platinami nemokamai. Pardavimas gali padengti dalį gamybos kaštų, tačiau tuo pačiu sumažina platinimo taškų pasklidimą bei sukuria tam tikras papildomas administracines išlaidas. Rekomenduojama miestuose, kur mažai dviratininkų, žemėlapius dalinti nemokamai.

Dviračių žemėlapiai turėtų būti prieinami:

Savivaldybių puslapiuose turėtų būti nuoroda į dviračių žemėlapių kompiuterinius variantus.

Dviračių žemėlapiai gali būti dalinami žmonėms kartu su „pradiniu komplektu“ dviračiams, t.y. kartu su atšvaitais, skambučiais, sėdynių uždangalais ir pan.

Žemėlapiai gali būti atspausdinami ir skelbiami viešose vietose su nuoroda, kur žmonės gali tokį žemėlapį pasiimti sau. Tokie stendai gali būti prie traukinių stoties, prie dviračių takų.

Rekomenduojama surengti viešų ryšių kompaniją, pranešančią apie tokių žemėlapių atspausdinimą.

Analizė

Stiprybės

Silpnybės

Sėkmės faktoriai ir kliūtys

Žemėlapio platinimas yra lemiamas jo sėkmei. Tai turi būti apsvarstyta sprendžiant ar žemėlapį pardavinėti, ar dalinti dykai. Daug paprasčiau platinti nemokamus žemėlapius – žmonės bus ypač linkę imti nemokamą žemėlapį, nereikės rūpintis pardavimo vietomis, bei galima platinti daugybėje vietų.

Miestuose, kur dviratininkų yra daugiau, galima rizikuoti ir bandyti žemėlapius pardavinėti. Daugiau šansų, kad čia žemėlapiai bus perkami, kadangi jie yra apčiuopiamai naudingi.

Poveikio vertinimas

Kai žinosime kiek žemėlapių jau išplatinta, žinosime ir kiek žmonių juos turi.

Geros praktikos pavyzdžiai

1pavyzdys

Freiburger Fahrrad-Stadtplan “Rad tut gut” (Dviračiai daro tave geru) Freiburg (DE) miesto Vokietijoje dviračių žemėlapis

2007 metais buvo išspausdintas sulankstomas Freiburg miesto dviračių žemėlapis. Atspausdinta buvo 5000 kopijų. Jame pavaizduota 500 km dviračių kelių tinklas, rekomenduojami maršrutai bei specialūs ženklai.

Žemėlapio dydis yra 70 x 100 cm išlankstytas ir 10 x 15 cm sulankstytas. Kainavo 2,5 euro. Daugiau informacijos rasite čia: www.freiburg.de/servlet/PB/menu/1146345_l2_pcontent/index.html

Freiburg mieste yra maždaug 27 % besinaudojančių dviračiais miestiečių (1982 metais buvo 15 %).2 pavyzdys

CFreeform 24ycling in Darlington (Važinėjimasis dviračiu Darlington mieste) – Darlington miesto dviračių žemėlapis (JK)

Darlingtono miesto savivaldybė išspausdino dviračių žemėlapį 2008 metų birželio mėnesį. Žemėlapyje pavaizduota ne tik dviračių kelių tinklas, besikertantys pėsčiųjų takai, sumažinto greičio zonos, bet ir bendri ženklai ir kelio žymėjimai, saugaus eismo patarimai, patarimai kur nusipirkti ar išsinuomoti dviratį. Taip pateikiama bendra šalies informacija naudinga dviratininkams, dviračių kursų duomenys, įvairūs įvykiai ir renginiai.

Dviračių žemėlapis yra nemokamas. Jis yra papildomas internetiniu kelionės planavimu ir vaikščiojimo žemėlapiu. Daugiau informacijos www.dothelocalmotion.co.uk

Darlington mieste yra maždaug 2-3 % žmonių, besinaudojančių dviračiais. 2005 metais šis miestas buvo pasirinktas vienu iš šešių miestų Jungtinėje Karalystėje, kur buvo kuriami dviračių skatinimo projektai. Per tris metus buvo surinkta maždaug 1,5 mln. Svarų sterlingų, kurie buvo panaudoti tiesiant dviračių takus, kuriant infrastruktūrą. Šis projektas tęsiasi iki 2011 metų kovo mėnesio.

Bicycle Maps page 5 of 5